En voinut kuitenkaan vastustaa kiusausta laittaa tätä reittiä tännekin. Luullakseni menemme tämän mukaan ja ohessa linkit ovat GoogleEarthiin:
Lähtö | Machame gate (1780 m) |
1. Leiri | Machame Camp (3000 m) |
2. Leiri | Shira Camp (3840 m) |
3. Leiri | Lava Tower (4630 m):n kautta leiriin Barranco Camp (3950 m) |
4. Leiri | Barafu Camp (4550 m) |
Täältä sitten lähdetäänkin puolilta öin ja mennään huipun (Uhuru Peak (5895 m)) kautta huilimaan alas (Mweka Camp (1500 m)). Tämä on varmasti rankin päivä.